http://www.myslin.net/nurkowanie

Stoja - Pula

Niedrogi kemping Stoja w Puli. Bardzo fajne miejsce do nurkowania z brzegu. Ś cianki do 25 m. Baza nurkowa na miejscu.

Chorwacja, Istria
HR-52000 Stoja k. Pula, A. Smareglia 3
Telefon:+385 52 222043, 223811, Faks:+385 52 214331, 212138, 211853
e-mail:marketing@arenaturist.hr, www:http://www.istra.com/pula/cro/camp01.html

Dojazd

Polska -> Wiedeń -> Maribor -> Lubliana -> Postojna (nie skręcać na Riekę) -> Kozina -> Rieka/Opatija -> Tunel Utca -> Pula lub ... Kozina -> Koper -> Pula

Baza nurkowa

Rok założenia:

Czas otwarcia:

Oferta

Wypożyczanie sprzetu nurkowego

Wypożyczanie łodzi

Nocleg

Wyżywienie

Bardzo duży camping ale każdy może znaleść sobie intymne miejsce.Położony jest na cyplu więc z trzech stron otoczony jest morzem.Są różne rodzaje plaż: wąska kamienista,szeroka prawie piaszczysta z łagodnym zejściem do wody nadająca się dla dzieci nawet bardzo małych oraz z jednej strony skałki z których można bezpiecznie skakać do morza(głebokość kilka metrów conajmniej).Piękne czyste i ciepłe morze, otwarte z jednej strony,z drugiej zatoka.Sanitariaty w dużej ilości i zadbane ( mydło, papier toaletowy) prysznice wewnętrzne i zewnętrzne ( o wiele przyjemniej jest opłukać się na powietrzu po upalnym dniu ).Na miejscu sklep spożywczy, warzywa, owoce, knajpki z orkiestrą (fajnie grała tylko co wieczór ten sam repertuar...), wypożyczalnia sprzętu do nurkowania, pływania, inne atrakcje np. przelot paralotnią za motorówką itd.

Miejsce nurkowe

rodzaj:morze/ocean
głębokosć:25m
przejrzystosć:25 i więcejm
dno: kamień

Opis

Półwysep i kemping Stoja otoczony jest z trzech stron morzem. Najlepszy do nurkowania jest południowo-zachodni brzeg. Znajduje się tam podwodna ścianka o długości ok. 400m Jest ona dwustopniowa: najpierw od powierzchni do 10-12 m, potem 5m – 10m płaskiej półki, potem ścianka opada do 20-25m. Ciekawe i bogate formy życia (dużo rozgwiazd, krabów, jeżowców) – ścianka jest wysunięta na otwarte morze. Dobre miejsce dla początkujących i średniozaawansowanych. Podczas nurkowania falowanie jest wyczuwalne do 5-6 m. Prądów wody brak lub są minimalne. Pod woda można spotkać takie formy skalne jak na zdjęciu (ucho miało około 4 szerokości i wystawało ok. 3 m nad wodą. Pod wodą drugie tyle)
Propozycje nurkować:
1.Z brzegu zachodniej zatoki wzdłuż wybrzeża (azymut 240) i z powrotem. Głębokość do 8-10m. Dużo krabów, rozgwiazd, ławice ryb, jeżowce. Czas nurkowania ok. 40-60 min.
2.Ś cianka. Skok do wody z południowo-zachodniego brzegu. Nurkowanie do 20m. Pionowa ścianka od powierzchni do 10 m, półka na 10-12 m. potem do dna, do 25 m. Wyjście na zachodnim półwyspie. Na głębokości 10-25 m liczne wnęki, groty i jaskinie.
3.Skok z zachodniego rogu. W połowie ścianki znajduje się syfon wejście na głębokości ok. 9m, 3 m poziomo, potem pionowo w górę. Ś rednica otworu około 2-3m. Wylot tuż przy brzegu. Uwaga! W syfonie nawet przy lekkiej fali wyczuwa się noszenie w górę i w dół. Wylot na powierzchni wskażą inni płetwonurkowie. Ten syfon jest znaną atrakcją.
4.Skok do wody przy syfonie i dalej wzdłuż brzegu.
Na zdjęciu oznaczyłem kolejne nurkowania cyframi jak w powyższym opisie.

Niebezpieczeństwa

Przy wietrze od strony morza bardzo trudne warunki przy wskakiwaniu do wody i bardzo trudne wyjście od strony morza. Nawet przy bezwietrznej pogodzie należy zapoznać się z brzegiem i znaleźć miejsca, gdzie można bezpiecznie, (w przypadku problemów) wyjść na brzeg. Dobrze jest tak planować nurkowanie, żeby kończyć nurkowanie w jednej z zatok.

Ładowanie i legalizacja butli

Butle można ładować następujacymi gazami:

powietrze tlen
nitrox hel
trimix argon

można wykonać legalizację butli

Uwagi:
cena ok 0.5 Euro/1 litr.