http://www.myslin.net/nurkowanie

Korcula - wyspy

Zbiorczy opis baz nurkowych i miejsc nurkowych w Chorwacji wyspa Korcula sporządzony na podstawie listy dyskusyjnej pl.rec.nurkowanie

Chorwacja, Korcule (wyspy)
, wyspu Korcule
Telefon:, Faks:
e-mail:, www:

Baza nurkowa

Rok założenia:

Czas otwarcia:

Oferta

Wypożyczanie sprzetu nurkowego

Wypożyczanie łodzi

Nocleg

Wyżywienie

Baza Miljenko Marukić'a w miejscowości Lumbarda na wyspie Korczula www.mm-sub.hr Gość zna wiele ciekawych miejsc i sam jest bardzo sympatyczny i kompetentny. Facet pływa tam dosyć długi czas i zna każdy zakamarek, potrafi znaleźć wielkie ośmiornice zakopane w kamieniach w miejscach gdzie twoim zdaniem nic nie ma Pojawiają się również opinie, że „Milijenko to bardzo kontrowersyjny człowiek delikatnie mówiąc. Ciężko się z kolesiem dogadać w sprawach nurkowych”. Podobno „ma na pieńku” z sąsiednią bazą prowadzoną przez Anglików.
Zapomniał bym o jego zasadniczej postawie wobec wyciągania czegokolwiek spod wody, muszelki to tylko wyrzuca do wody. Ale odnośnie wraku to jest nie ubłagany. W tym roku grupa nurków z Polski(w tym ponoć jacyś instruktorzy, tak wynikało z koszulki jednego), schodziła na wrak i wyciągnęła pociski(a raczej naboje, chyba przeciwlotnicze) Gdy Miljenko prosił ich o wyrzucenie znaleziska(byliśmy zakotwiczeni nad wrakiem), oni stwierdzili, że nic nie mają. Więc zrewidował ich torby i znalazł, wskoczył do wody odniósł naboje na wrak, a na drugi dzień grupa nurków miała sprawę - wysoka grzywna (chyba około 2000 euro, ale głowy nie dam sobie uciąć) i utrata sprzętu (sprzęcik był niezły:) to chyba trochę więcej niż grzywna:)).



Baza prowadzona przez Anglików. Jest u nich wszystko O.K. Nie to co w niektórych bazach prowadzonych przez Chorwatów. Są skłonni płynąć na nurkowanie z jedna osobą i nie robią z tego powodu wymówek. Możesz się z nimi umówić o której chcesz godzinie. Nurkowałem z nimi przez tydzień po dwa razy dziennie i czasami w nocy. Na koniec dostałem duży rabat. Z miejsc nurkowych polecam pięką ścianę z gorgoniami na cyplu własnie za Lubardą w kierunku Dubrownika oraz przepiekny kanion z jaskinią w kierunku Vela Luka od strony otwartego morza.Ciekawy jest równiez wrak Poka który wystaje z wody na wysokości Lumbardy przy stałym lądzie.


Mieszkałem w czerwcu 2002 w apartamentach Priscapac- Połd-zach cześć Korculi, ponieważ wyczytałem w necie, że jest tam baza. Niestety już jej wtedy nie było. Związku z tym ładowanie butli i nurkowania wykonałem w bazie (zatoka Grscica ):
Neno Babic,
Grscica, 20271 Blato, Croatia
Fax.+385 21 480 241
Mob.+39 347 9365699
http://www.uditemi.it/nenodive
Baza taka sobie, dwie stare barki dzielnie dające sobie radę w dużą falą ale wolne. Na szczęście ciekawe miejsca nie są daleko. Neno - właściciel bazy - niestety kombinuje i nie bardzo chce od razu zabierać do ciekawych miejsc

Miejsce nurkowe

rodzaj:morze/ocean
głębokosć:m
przejrzystosć:m
dno: kamień

Opis

Trzy miejsca zrobiły na mnie duże wrażenie, nurkowania w tych miejscach powtórzyłem sam jeszcze raz.

1.Wyspa Lukovac; strona południowa, ściana 10-20m, pólka, ściana 20-30m. Dużo ryb, ciekawy pasaż na głębokości ok. 8m i niestety widziałem Włochów z kuszą i flaszkami.

2. Zatoka Zaklopatica; najładniejsze miejsce w jakim nurkowałem w Chorwacji - o ile dobrze pamiętam przed zatoką płynąc wzdłuż brzegu w kierunku zachodnim można zobaczyć małą grotę i czarny cień studni na głębokości ok. 6m. Po zakotwiczeniu koło studni nurkowanie rozpoczyna się w stronę południową aż do osiągnięcia ściany, opada ona na ok. 45m, już o 35m zaczynają się wielkie purpurowe gorgonie, następnie zwrot w kierunku wschodnim i wzdłuż ściany pełnej homarów dochodzi się do wejścia do jaskini. W połowie jaskini w sklepieniu jest poprzednio wymieniony otwór, z którego można później zakończyć nurkowanie. Pomijając piękne czerwone kolory jaskini, może jeszcze w niej znaleźć trochę krewetek. Jaskinia nie jest zbyt długa ale w miarę obszerna.

3. Jaskinia wyspa Zvirinovik, kotwiczy się po południowej stronie mnie więcej w połowie bliżej strony wschodniej. W kierunku wschodnim na głębokości 7 m znajduje się mała dziura na jednego gościa. Jest to wejście do jaskini o długości ok. 40m, która kończy się poduszką powietrzną. Można oglądnąć korzenie drzew, krewetki i skorpeny. Za jaskinią w kierunku wschodnim jest ciekawa ściana 45m.

Osobiście nie polecam miejsc między Grscica a Priscapac. Mimo usilnych starań nie widziałem tam nic wartego zachodu. Jedną z atrakcji nurkowanie z Neno jest spożywanie przez niego jeżowców pod wodą.



Wrak tankowca, mała informacja dla będących na ladzie stałym (na wysokości Korculi), Na wraku tym można zanurzać z miejscowości Mokalo, bazka nazywa się Adriatic. Wchodzi się do wody z plaży (piaszczystej!) i dyganko na płetewkach mały kawałeczek, można się zanurzyć wcześniej i pooglądać stadka małych czarnych rybek (graników?). Maksymalna głębokość wynosi 12m (znalazłem 13m ale 10m od wraku :-) ). W okolicach wraku można znaleźć 2 wielkie śruby, na moje oko 5m szerokości, duże skorpeny, i masę rybek. Nurkowałem tam z 3 razy w tym raz nocą, bardziej podobało mi się za dnia - większa ilość ryb. Nocą można spotkać galaretowate stworzonka pięknie fosforyzujące na brzegach, coś jak obcy z filmu "Głębia".
Dokładniejszy namiar - Półwysep Peljesac -> większe miasteczko Orebić -> kilka km przed Orebicem jest Mokalo.
Aby dostać się do bazy Adriatic należy zjechać z drogi prowadzącej do Orebica w lewo i na sam dół prawie nad brzeg morza.


Opracowano na podstawie wypowiedzi:
Uszaty, Mariusz, Tomasz, Mariusz Kłosiński, Przemek monsun Senkowski, Głosiu